Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

Zarząd Okręgowy Biała Podlaska

Tradycje dworów szlacheckich Romanów Kraszewskich, ich sąsiadów i gości

26 lutego odbyło się spotkanie zorganizowane przez Starostę Bialskiego oraz Dyrektora Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie, połączone z otwarciem wystawy czasowej, pod tytułem „Z taksami na jaźwce i nie tylko – o tradycjach łowieckich ziemiaństwa i sztuce inspirowanej naturą”.

Po oficjalnych powitaniach oraz koncercie muzyki myśliwskiej w wykonaniu sygnalistów z Zespołu Reprezentacyjnego Sygnalistów Myśliwskich „Polesia Czar” nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy przez Krzysztofa Bruczuka Dyrektora Muzeum. Tajemniczy tytuł wystawy w tłumaczeniu z języka łowieckiego na polski znaczy „Z jamnikami na borsuki …”. Wystawę podzielono na trzy tematyczne ekspozycje: „W pokoju męskim” – na której odwzorowano typowy XIX wieczny gabinet myśliwski w wyposażeniem. Zaprezentowano w nim między innymi kolekcję broni, obrazy z motywami łowieckimi, książki i prasę łowiecką, trofea oraz przedmioty użytkowe związane z łowiectwem. „Co w grądzie i borze piszczy” – to druga ekspozycja, gdzie zaprezentowano fragment lasu i zwierzęta w nim występujące: dzika, sarnę, borsuka (jaźwca) oraz ptaki drapieżne i śpiewające. Trzecią ekspozycję stanowiło współczesne malarstwo inspirowane naturą: ptaki na jedwabiu z kolekcji Zofii Leszczyńskiej oraz obrazy na piórach Pawła Mulcahey-Bera.

Tradycje i zwyczaje łowieckie XIX-wiecznego ziemiaństwa niezwykle interesująco i obszernie omówił Stanisław Ostański – członek Zakonu Kawalerów Orderu Złotego Jelenia.
Myśliwski poczęstunek przygotowali członkowie Polskiego Związku Łowieckiego z Okręgu Biała Podlaska: Emilia i Kasia Kunaszyk – tatar z jelenia z przepiórczym jajem oraz Małgorzata i Jacek Szałucha – wędliny w dziczyzny.

Na wystawę eksponaty ze swoich zbiorów użyczyli również członkowie Oddziału Bialskopodlaskiego Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej – Zbigniew Kozioł i Dariusz Ruszkowski.

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱

Szkolenie z zasad postępowania przy redukcji bobra w dniu 17 lutego 2024 r.

Szkolenie z zasad postępowania przy redukcji bobra w dniu 17.02.2024 r. od godz. 10:00 ze względów organizacyjnych i dużej liczby chętnych odbędzie się w sali konferencyjnej BIALSKIE WODOCIĄGI I KANALIZACJA “WOD-KAN” Sp. z o.o. 21-500 BIAŁA PODLASKA UL. NARUTOWICZA 35 (wjazd od ulicy Zamkowej).