Zarząd Okręgowy Biała Podlaska

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości inaugurujemy projekt „Myśliwi dla Niepodległej”. To wyjątkowa inicjatywa przygotowana w ramach obchodów stulecia zjednoczonego łowiectwa oraz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Celem akcji „Myśliwi dla niepodległej” jest przedstawienie wybitnych myśliwych, którzy przeszli do historii za zasługi dla Ojczyzny odniesione na bitewnych polach, czy też pracą na rzecz odbudowy i rozwoju II Rzeczpospolitej – bez względu na wykonywany zawód czy pozycję społeczną – łączyło ich łowiectwo.

Idea projektu

100 lat Polskiego Związku Łowieckiego to okazja do przedstawienia społeczeństwu roli myśliwego w budowie niepodległego państwa polskiego. Założeniem projektu „Myśliwi dla niepodległej” jest stworzenie multimedialnej galerii na dedykowanej nowoczesnej stronie internetowej, na której będą zamieszczone archiwalne zdjęcia myśliwych-architektów Niepodległej, z których część będzie cyfrowo kolorowana oraz mobilnej wystawy prezentowanej w 50 miastach w Polsce na trenach Zarządów Okręgowych Polskiego Związku Łowieckiego.

Celem projektu „Myśliwi dla Niepodległej” jest pokazanie, że od wieków myśliwi zawsze stawali w obronie i walce o niepodległość swojej ojczyzny, a także uczestniczyli lub byli inicjatorami wszystkich zrywów niepodległościowych, takich jak np. powstanie listopadowe i styczniowe.

W 1918 r. kiedy Polska wróciła na mapę świata, to właśnie ze środowiska łowieckiego wywodzili się architekci nowej niepodległej  Rzeczpospolitej. Byli to wybitni inżynierowie, naukowcy, wynalazcy,  sportowcy, przedstawiciele kultury, przedsiębiorcy i politycy. Ta swoista elita, którą łączyła łowiecka pasja, odbudowywała kraj i kształtowała nowe niepodległe społeczeństwo.

W 1939 myśliwi również odgrywali ogromną rolę podczas walk z dwoma totalitaryzmami: niemieckim i sowieckim. Wielu z nich zginęło na froncie, w obozach koncentracyjnych, czy znalazło się na listach katyńskich. Tym, którym udało się wydostać z kraju dalej służyli w walce z okupantem na frontach zachodnich, a po II Wojnie Światowej wielu z nich nie mogło wrócić do swojej ojczyzny.

Weź udział w projekcie

Zasłużonych i znanych nazwisk myśliwych, dla których Polska zawsze była najważniejsza są setki. Takie postaci znajdziemy w większości myśliwskich wielopokoleniowych rodzin. Wiemy, że w wśród Waszych domowych pamiątek znajdują się materiały, którymi możecie się z nami podzielić, żebyśmy mogli razem stworzyć  projekt „Myśliwi dla Niepodległej”. Napiszmy wspólnie tę historię!  Zdjęcia i biogramy wysyłajcie na adres: kontakt@pzlow.pl.

 

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱