Dzień Ziemi to idealna okazja, by zrobić coś dobrego dla planety. My pomagamy jej przez cały rok, bo nasze podejście to przede wszystkim aktywna dbałość o środowisko naturalne i racjonalne korzystanie z jego zasobów.
Dnia 22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi, największe międzynarodowe święto ekologiczne. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Zainwestuj w naszą planetę”. Święto to zostało ustanowione w 1970 roku, obecnie jest obchodzone w 192 krajach na świecie. W Polsce Dzień Ziemi świętujemy od 1990 roku. Głównym celem święta jest przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Z okazji Dnia Ziemi na całym świecie planowane i realizowane są różnorakie akcje. Jedną z nich zapoczątkowali myśliwi z Bialskiego Towarzystwa Łowieckiego KŁ nr 18 Ponowa. W ubiegłym roku w jednym z obwodów zorganizowali akcję „Sprzątamy las wokół nas”, która spotkała się z dużym zainteresowaniem członków koła, ich rodzin i znajomych.
W bieżącym roku akcja została rozszerzona na cały Okręg Bialskopodlaski Polskiego Związku Łowieckiego. Patronat honorowy nad akcją objęli: Starosta Bialski, Starosta Łosicki i Starosta Radzyński. Partnerami akcji zostały Nadleśnictwa: Biała Podlaska, Chotyłów, Międzyrzec Podlaski, Sarnaki i Radzyń Podlaski. Patronat medialny nad akcją objęły „Słowo Podlasia” i „Radio Biper”. Akcja rozpoczęła się odprawą koordynatorów na strzelnicy myśliwskiej PZŁ w Hrudzie, którą poprowadził łowczy okręgowy Sebastian Santus. W odprawie uczestniczyli także przedstawiciele Nadleśnictw, kół łowieckich oraz sekretarz powiatu bialskiego – Sławomir Sosnowski. Uczestnictwo w akcji zgłosiły następujące koła łowieckie: KŁ nr 12 Ogar w Białej Podlaskiej, KŁ nr 63 Dąbrowa w Białej Podlaskiej, KŁ nr 16 Ostęp w Warszawie, KŁ nr 101 Nemrod w Warszawie, KŁ nr 18 Ponowa – Bialskie Towarzystwo Łowieckie w Białej Podlaskiej, KŁ nr 127 Łoś w Białej Podlaskiej, KŁ Żerań w Warszawie, KŁ nr 15 Ostoja w Białej Podlaskiej, KŁ nr 313 Sokół w Warszawie, KŁ nr 17 Słonka w Międzyrzecu Podlaskim, KŁ nr 21 Jeleń w Radzyniu Podlaskim, KŁ nr 79 Knieja w Radzyniu Podlaskim, KŁ nr 10 Borki w Olszewnicy, KŁ nr 51 Szarak w Wisznicach, KŁ nr 89 Siemień w Lublinie, KŁ nr 149 Wiarus w Lublinie, KŁ nr 2 Cyranka w Łosicach, KŁ nr 79 Wola Warszawa w Rudniku, KŁ Oświata w Warszawie, KŁ Hubert Siedlce, KŁ nr 1 Basior w Łosicach, KŁ nr 26 Hubertus w Międzyrzecu Podlaskim, KŁ nr 1 Otwock w Warszawie, KŁ nr 22 Darz Bór w Warszawie oraz KŁ nr 104 Akteon w Warszawie. Do akcji wyłączyły się także rodziny i znajomi myśliwych z dziećmi, uczniowie szkół podstawowych, a także mieszkańcy okolicznych miejscowości. Myśliwi zaoferowali swoje samochody terenowe z przyczepkami do transportu śmieci. Worki na śmieci i rękawiczki zapewniły Nadleśnictwa, które wspólnie ze Starostwami i Urzędami Gminy zorganizowały również transport zebranych śmieci na wysypiska. Po sprzątaniu uczestnicy udali się do nadleśnictw oraz stanic myśliwskich gdzie zorganizowano wspólne ogniska z pieczeniem kiełbasek.
W dniu 27 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Białej Podlaskiej podsumowano wyniki akcji. Zainteresowanie inicjatywą przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. W akcji uczestniczyło 25 kół łowieckich sprzątając 28 obwodów na terenie trzech starostw i pięciu nadleśnictw. Akcją objęto kilkadziesiąt tysięcy hektarów lasu. Według informacji z poszczególnych kół w sprzątaniu uczestniczyło łącznie 434 osoby. Zebrano 22 przyczepy ciągnikowe śmieci oraz 323 worki 120 litrowe. Uczestników zaskoczyła różnorodność zebranych odpadów, zaczynając od puszek i butelek po napojach, poprzez opony i części samochodowe, a kończąc na sprzętach AGD i RTV oraz meblach. Zadziwiające jest to, że ludziom „chce się” wieźć śmieci do lasu, kiedy mają opłacony ich odbiór z własnych posesji. Organizatorzy mają nadzieję, że akcja wpłynie na zmianę mentalności i zachowania mieszkańców oraz uświadomi, że wywóz śmieci do lasu nie ma sensu, a wręcz jest szkodliwy dla ekosystemu.
W podsumowaniu akcji łowczy okręgowy podkreślił, że inicjatywa ta jest przejawem dbałości myśliwych o ojczystą przyrodę oraz okazją do pokazania myśliwych, jako odpowiedzialnych gospodarzy łowisk. Niewątpliwie ma również pozytywny wpływ na budowanie wizerunku polskiego łowiectwa. Przekazał również serdeczne podziękowania kołom łowieckim, nadleśnictwom i władzom samorządowym za zaangażowanie i pomoc w sprawnym przeprowadzeniu akcji. Wyraził również nadzieję, że akcja wpisze się na stałe w okręgowy kalendarz imprez łowieckich, a swym zasięgiem obejmie kolejne koła łowieckie, nadleśnictwa i starostwa a nawet pozostałe okręgi.
Film Biper TV: https://www.youtube.com/watch?v=Ry0tZL5yi7w
Tekst: Zbigniew Kozioł, Foto: ZO PZŁ oraz Koła Łowieckie